|

O internecie

Drodzy rodzice,

Dzisiaj chciałabym zwrócić Państwa uwagę na kolejne zagrożenie związane z korzystaniem z internetu. Internet jest ogromną przestrzenią, gdzie można znaleźć wiele różnych stron i informacji. Czy wszystkie są dla dzieci odpowiednie? Oczywiście, że nie. Do niebezpiecznych treści, wywołujących nieprzyjemne emocje u odwiedzających zalicza się: pornografię, przemoc, strony nawołujące do szkodliwych dla zdrowia zachowań (samookaleczeń, głodzenia się, zażywania niebezpiecznych substancji) oraz pobudzające wrogość i dyskryminację. Coraz częściej w mediach pokazuje się również nieadekwatny, wyidealizowany obraz świata skupiający się wokół bogactwa i ścisłego kanonu piękna. Dzieci, nie posiadają filtra dzięki, któremu potrafią odróżnić dobre i złe treści. Ten filtr dopiero się tworzy na podstawie tego co widzą. Oglądając przemoc będą same ją stosować w celu rozwiązania własnych trudności. Może pojawić się też chęć eksperymentowania z różnymi niebezpiecznymi zachowaniami, substancjami albo naśladowania „internetowych autorytetów”. Problem ten dotyczy każdego dziecka.

Co jako dorośli możemy robić?

  • towarzyszyć: Możemy interesować się, rozmawiać o internecie, o używanych aplikacjach, odwiedzanych stronach. Zastanówmy się czy odpowiadają nam one?
  • Wspierać: Możemy zachęcać dzieci do dzielenia się wszelkimi niepokojącymi sytuacjami, jakie je spotkały w sieci czy których były świadkami, rozmawiać o różnych dylematach.
  • Pokazywać: Możemy mówić o swoich doświadczeniach z internetem i omawiać co nam się podoba, a co nie. Wskazywać fajne strony internetowe i aplikacje.
  • Wyjaśniać: Możemy przekazywać swoje zdanie o różnych treściach. np. nie uważamy, aby głodzenie się w celu dopasowania się wyglądem do sławnych osób było dobre, a youtuber, który używa wulgaryzmów i obraża innych postępuje źle.
  • Kontrola rodzicielska: można włączyć tą usługę w ustawieniach urządzenia zgodnie z wiekiem dziecka.
  • Reagować: kiedy usłyszymy lub zobaczymy coś co nas zaniepokoi możemy otwarcie z dzieckiem o tym porozmawiać, poprosić o wyłączenie i wspólnie dodać tą stronę do blokowanych.

Podobne wpisy