|

Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Szkoły Koleżanki i Koledzy!

Z wielką radością i wdzięcznością kieruję do Państwa słowa uznania za Waszą codzienną pracę, poświęcenie i wspieranie uczniów. Przez cały rok szkolny musieliście stawiać czoła niełatwym wyzwaniom, przychodziliście do pracy gotowi się z nimi zmierzyć. Działać po prostu, robić swoje, ale z empatią i uważnością na drugiego człowieka.

Nasza szkoła jest przestrzenią, w której uczniowie rozwijają swoje talenty, kształtują charaktery i uczą się, jak ważne są wartości. Mamy wszyscy nadzieję, że będą one im towarzyszyć przez całe życie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wasza praca, pasja i zaangażowanie. To niejednokrotnie nie tylko towarzyszenie naszym uczniom w świecie edukacji, ale i w życiu codziennym, pomoc im, by mogli dobrze przygotować się na wejście w dorosłość.

Wielu z nas jest potem wzruszonych, gdy słyszy, jak potoczyły się losy naszych byłych uczniów i podopiecznych. Oczywiście wtedy widzimy całokształt, nie tylko efekty pracy pedagogicznej, ale i współpracy z rodziną ucznia, pracy z jego talentami i słabościami. Ile procent sukcesu ucznia to nasz wkład? Lubimy swoją rolę umniejszać. Ot, taka nasza cecha, skromność, a czasem też pokora. Nie na wszystko oczywiście mamy wpływ. Dlatego doceniajmy siebie bardziej, bo słowa: „Nie byłbym w tym miejscu, gdyby nie mój nauczyciel, gdyby mnie nie zmotywował, nie wspierał…” – nie są wcale rzadkością. Po prostu często nie przypisujemy sobie tych zasług, to przecież nasze obowiązki, a my jesteśmy profesjonalni w tym, co robimy, kierujemy się dobrem dzieci, uczniów. Nie dostrzegamy tego, że nasza praca może przynosić tak piękne owoce, a jeśli już – to traktujemy to na porządku dziennym.

Czy praca nauczyciela jest wyjątkowa? Z pewnością pełna wyzwań, chwil satysfakcji, ale i porażek, które uczymy się przyjmować. Chciałabym szczególnie podkreślić, jak ważna jest to praca. Nie tylko przekazujecie wiedzę, ale również kształtujecie postawy, budujecie wiarę uczniów w siebie i dajecie inspiracje do rozwoju. To dzięki Wam uczniowie odkrywają swoje pasje, uczą się krytycznego myślenia i rozwijają umiejętności społeczne.

Pamiętam taką myśl o naszej pracy, zasłyszaną, ale dobrze oddającą istotę sprawy, brzmiała ona mniej więcej tak: sukcesem nauczyciela jest sprawienie, że jego uczniowie osiągają więcej, niż kiedykolwiek sądzili, że są w stanie. Myślę, że słowa te doskonale podkreślają charakter naszej pracy. Każdego dnia z oddaniem dążycie do tego, aby uczniowie mieli szansę na rozwój i osiągniecie sukcesu, nawet najmniejszego. Wierzycie w nich, motywujecie, jesteście obok.

Wiem, że nie zawsze jest łatwo. Zdaję sobie sprawę z trudności, z jakimi się mierzycie – od wyzwań związanych z programem nauczania, przez kwestie wychowawcze, po organizacyjne aspekty naszej pracy. Czasem być może myślicie, że nikt nie widzi Waszych starań i wysiłków. Tak nie jest, nie zawsze jednak potrafimy mówić o tym głośno, podkreślać na forum czy w osobistych rozmowach, co ktoś robi dobrze, nie zawsze też wystarcza na to czasu. Zapewniam Was, że widzę, jak Wasza solidność, profesjonalizm i zaangażowanie w pracę przekłada się na lepsze działanie naszej szkoły – i bardzo to cenię. Dziękuję za to z całego serca.

Szanowni Państwo, pragnę przypomnieć Wam, że zawsze możecie liczyć na moje wsparcie. Razem możemy pokonywać trudności i dążyć do bycia lepszymi. Wasza energia, kreatywność i determinacja są fundamentami naszego wspólnego sukcesu. Rok szkolny był dla nas wszystkich czasem różnych doświadczeń, satysfakcji z osiągnięć i radości z pracy, choć zdarzały się chwile, gdy być może wątpiliśmy, czy sobie poradzimy. Razem tworzymy społeczność, która pomaga, inspiruje i buduje lepszą przyszłość dla naszych dzieci. W świecie edukacji, podobnie jak w Harry Potterze, to Wy jesteście naszymi profesorami Dumbledore’ami, którzy z cierpliwością i mądrością pokazują młodym tajniki wiedzy. Tylko Waszymi narzędziami pracy nie są żadne zaklęcia, bo w inny, zupełnie przyziemny, ale nieoceniony i skuteczny sposób otwieracie przed dziećmi drzwi do nowych światów – uczycie ich myślenia, kreatywności i pewności siebie.

Dziękuję Wam serdecznie za wszystko, co robicie. Życzę dobrego odpoczynku w wakacje, znalezienia wentyla w tym naszym zabieganym świecie, abyście mieli oddech, czas i możliwość zadbania o siebie, po prostu chwilę na to, co chcecie i lubicie robić. I oczywiście do zobaczenia!

Pozdrawiam serdecznie

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. A. Abrahama w Połczynie

Grażyna Wolf

Podobne wpisy