Prywatność w sieci

Przestrzeń internetowa jest miejscem, w którym każdy z nas zaistniał w większym lub mniejszym zakresie. Logujemy się do różnych aplikacji podając swoje dane osobowe. Wstawiamy różne multimedia pokazujące naszą codzienność oraz podajemy dane naszych kont bankowych.

Dzięki takiej obecności mamy możliwość pokazania siebie szerszemu gronu odbiorców- promowania, zdobywania nowych znajomości i dzielenia się doświadczeniem. Duża liczba obserwujących lub polubień jest źródłem akceptacji i wzrostu poczucia własnej wartości dla młodzieży, co jest szczególnie ważne w tym wieku. Negatywne reakcje internautów na naszą aktywność i krytyka mogą być natomiast źródłem złego samopoczucia i negatywnej samooceny. Prywatność w sieci oznacza świadome zarządzanie własną obecnością. Każdy z nas tworzy swój własny wizerunek w sieci poprzez publikowanie zdjęć, postów, komentarzy oraz przez pozwalanie innym na umieszczanie ich na własnym profilu. Udostępniamy nawet swoją lokalizację, więc użytkownicy mogą się dowiedzieć kiedy nie ma nas w domu i gdzie można nas spotkać. Istnieje również ryzyko, że nasze publikacje zostaną skopiowane i udostępnione lub przesłane dalej do osób niepożądanych. Innym zagrożeniem z tym związanym jest fakt, że po jakimś czasie mogą stać się dla nas niechciane i wstydliwe. Ponadto szeroko znane są historie kradzieży profili. Warto jest sobie zadać czasem pytanie czy chcemy, aby nieznajomi wiedzieli o nas tak wiele.

O czym powinniśmy pamiętać jako rodzice?

  • Jeśli zamieszczasz w sieci zdjęcia dziecka lub filmy z jego udziałem, zastanów się, czy żadna z tych treści nie jest lub nie będzie dla niego w przyszłości obciążeniem i nie przyniesie mu wstydu.
  • Uświadamiaj dziecko na temat jego prawa do ochrony prywatności, a także obowiązku poszanowania prywatności innych osób.
  • Pamiętaj o ograniczeniu wiekowym związanym z uczestnictwem najmłodszych internautów w mediach społecznościowych. Być może dziecko korzysta z aplikacji przeznaczonych dla starszych internautów. Czy nie za szybko pokazuje siebie w internecie?
  • Kiedy dziecko zakłada swój profil w sieci, pomóż mu mądrze skorzystać z udostępnianych przez serwis ustawień prywatności. Ty również swoje skonfiguruj.
  • Wizerunek w sieci to bardzo ważna rzecz – obserwuj jak tworzy go Twoje dziecko, naucz je systematycznego sprawdzania informacji na jego temat – tego, co samo publikuje, oraz treści, które mogą publikować inni internauci.
  • Uczul dziecko, że emocje to zły doradca i że każdy wpis o nas świadczy – niech publikuje rozważnie.

Pozdrawiam, Lidia Muża

Podobne wpisy